Sectoral Committees

1. Finance and Economic Planning

  • Hon. Tich Cheboi

Chairperson

  • Hon. Neddy Kiptoo

V/Chairperson

  • Hon. Elisha Keitany

Member

  • Hon. Gilbert Kosgei

Member

  • Hon. James Cheplaiti

Member

  • Hon. Paul Kipyatich

Member

  • Hon. Jasline Ruto      

Member

 

 

2. Agricultural Services

  • Hon. Vincent Tanui

Chairperson

  • Hon. Elisha Keitany

V/Chairperson

  • Hon. William Kiplagat

Member

  • Hon. Jane Kaitany

Member

  • Hon. Musa Limo

Member

  • Hon. Neddy Kiptoo

Member

  • Hon. Thomas Kimunei

Member

 

 

3. Environment, Physical Planning and Natural Resources

  • Hon. John Lochaa

Chairperson

  • Hon. Jane Kaitany

V/Chairperson

  • Hon. Jonah Tanui   

Member

  • Hon. John Yator 

Member

  • Hon. Salina Kimitto  

Member

  • Hon. Christopher Kibor 

Member

  • Hon. Thomas Kimunei

Member

 

 

4. Tourism, Commerce and Industry

  • Hon. Musa Limo

Chairperson

  • Hon. Jasline Ruto

V/Chairperson

  • Hon. Philip Kiprutto

Member

  • Hon. Lorna Tanui 

Member

  • Hon. Evans Limo

Member

  • Hon. Paul Kipyatich 

Member

  • Hon. Shadrack Lulley 

Member

 

 

5. Health Services

  • Hon. Shadrack Lulley 

Chairperson

  • Hon. Maureen Masit 

V/Chairperson

  • Hon. Philip Kiprutto    

Member

  • Hon. Gloria Changwony

Member

  • Hon. Ambrose Kimutai

Member

  • Hon. Emily Kirop

Member

  • Hon. John Lochaa

Member

 
 
 

6. Education, ICT And Technical Training

  • Hon. Lorna Tanui 

Chairperson

  • Hon. Winnie Kanda

V/Chairperson

  • Hon. Jonah Tanui  

Member

  • Hon.James Cheplaiti

Member

  • Hon. John Yator

Member

  • Hon. Christopher Kibor 

Member

  • Hon. Wilson Tich

Member

 

 

7. Public Works, Roads And Transport

  • Hon. Zacharia Magut

Chairperson

  • Hon. Salina Kimitto

V/Chairperson

  • Hon. Gilbert Kosgei

Member

  • Hon. Gloria Changwony

Member

  • Hon. Nathan Chelanga 

Member

  • Hon. David  Kipketer

Member

  • Hon. Evalyne Kiptoo

Member

 

 

8. Administration, Justice &Public Service

  • Hon. Evans Limo                

Chairperson

  • Hon. William Cherutich

V/Chairperson

  • Hon. William Kiplagat          

Member

  • Hon. Zacharia Magut

Member

  • Hon. Emily Kirop

Member

  • Hon. Trubena Yego

Member

  • Hon. Vincent Tanui

Member

 

 

9. Sports, Youth, Gender, Culture and Social Services

  • Hon. Winnie Kanda

Chairperson

  • Hon. Maureen Masit

V/Chairperson

  • Hon. Kibire Lawi

Member

  • Hon. William Cherutich

Member

  • Hon. Ambrose Kimutai

Member

  • Hon. Trubena Yego   

Member

  • Hon. Evalyne Kiptoo 

Member